Horni menu

00000a.jpgDSC_0014.JPGDSC_0019.JPGDSC_0028.JPGDSC_0031.JPGDSC_0034.JPGDSC_0375.JPGDSC_0380.JPGDSC_0389.JPGDSC_0802.JPGDSC_1135.JPGDSC_1137.JPGDSC_1161.JPGDSC_1520.JPGDSC_1528.JPGDSC_1536.JPGDSC_1640.JPGDSC_1649.JPGDSC_1650.JPGDSC_1656.JPGDSC_1660.JPGDSC_1673.JPGDSC_1675.JPG


Další videa z TECHKEMPU 2016 najdete ZDE.

PONDĚLÍ 11.7.2016
Ráno kupodivu nikdo (až na jednoho laughing) nezaspal. Kluci (protože letošní parta je jen klučičí) se nejprve rozložili v prostorách Laborek.cz. Ani nevíte, co nám dalo v neděli s Matějem za práci tam po červnovém zápřahu různých ukázek a předváděček alespoň trochu uklidit.

Po krátkém popovídání jsme se přesunuli do laboratoře chemie a pustili jsme se do prvních pokusů. Dělali jsme sliz a vařili jsme roztok na MEGAbubliny. Samozřejmě jsme při tom umazali nejen pláště. Také jsme hned Zkoumálkům poradili, že správný vědec má plášť řádně ohořelý a určitě ne nažehlený a bílý jak sníh... Takže  maminky: Minimálně do soboty neprat!!!
To, že se se slizem a s MEGAbublinama dá slušně blbnout, to asi nemusím rozepisovat. Před obědem ještě Komajz lehce zneschopnil lehkou detonací prvního špunta - Matěje. Pro jistotu s ním Vláďa absolvoval kontrolu na očním. Takže špuntů je i nadále šest. Po obědě ve školní jídelně jsme se pokusili udělat před plánovanou vodní bitvou alespoň malinkou pauzu na žíněnkách v tělocvičně. A bylo to opravdu potřeba. Vytuhnul praktikant Diviš. Bitva probíhala podle plánu. Nikdo nezůstal suchý. V tom vedru se to ale hodilo. Pak ještě pro chuť a ochlazení nanuk a zase zpět do nějaké akce. Zkoumálci nám pomohli vyměnit ptačí krmítko Laborek.cz za nové pítko pro ptáčky. (Živě se můžete na pítko kouknout ZDE, v zimě je zde online obraz z krmítka). Co nás ale veeeeelmi překvapilo byla ochutnávka jedné z chystaných pátečních večerních zábav - na "pejntbalovej počítačovej masakr". Netušil jsem, jak je baví počítačové hry. Ale protože jsme TECHKEMP a ne PCKEMP nebo dokonce GAMEKEMP, muselo jim stačit 25 minut :-).
Když jsme je předávali rodičům, bylo moc prima slyšet pokřik: "Mamiiiii, já mám sliz!"       
Fotografie z pondělka najdete ZDE.

ÚTERÝ 12.7.2016
Sešli jsme se všichni, nikdo to po včerejšku nevzdal laughing. Dopoledne jsme začali v chemické laborce pár pokusama na téma "jedlá chemie". Vyráběli jsme plastelínu, která není ani jedovatá, ani nesmrdí, ani moc nebarví a hlavně je jen z mouky, soli, oleje a pár dalších stravitelných přísad. Ještě jsme si vyrobili chemickou limonádu. Osobně si nemyslí,, že je to nějaký zázrak, ale pít se to dá... Po obědě jsme vyráběli zmrzlinu pomocí kapalného dusíku a karamelo kokosová lízátka. Zmrzka super, na lízátkách by se asi přežít na opuštěném ostrově dalo. Připravili jsme si také první část vícedenního pokusu, o tom ale až to bude hotové. Pak jsem se opět přesunuli do počítačové učebny, tentokrát ale ne na "pařbu", ale na základy objektového programování. Využíváme při tom sady LEGO MINDSTORMS EDUCATION EV3, které nám v rámci projektů věnovala firma LEGO. A dnes jsem byl opět velmi překvapen. Stejně jako jim jdou hry, jim jde i programování. To co by se (a teď to nemyslím špatně) rodiče učili půl dne, oni zvládnou bez problémů za půl hodiny. Mám i oár hezkých videí, zkusím je sem nějak dostat koncem týdne.  Dnes se jim díky LEGU nechtělo moc odcházet....  Zítra, pokud to počasí jen trochu dovolí, vyrazíme do přírody... Takže oblečení a obuv do lesa, repelent na klíšťata, noží... ostatně mají to napsané.
Fotografie z úterý najdete ZDE        

STŘEDA 13.7.2016
Středa měla být původně ve čtvrtek, pak v pátek a nakonec ve středu laughing... Zní to zmateně, ale souvisí to s tím, jak poslední dobou funguje (nebo spíš nefunguje) předpověď počasí, ne na týden dopředu, ale ani na druhý den. Podle předpovědí mělo pršet nejen v úterý, ale i ve středu, ve čtvrtek nejvíc a v pátek to mělo doznívat. Šlo totiž o celodenní výjezd do přírody na přírodovědnou "vycházku" (ty úvozovky vysvětlím možná později). Nakonec jsme se navzdory předpovědi neustávajících přeháněk rozhodli právě pro středu. Program připravoval Milan a byl prima. Za pomoci rodičů jsme se dostali na Mšec k Červenému rybníku, kde jsme měli domluvenu základnu na chatě prof. Víška. Na místo jsme dorazili v 9:28. A začala "vycházka" - (ZDE výklad pojmu vycházka z Metodického portálu pro učitelesealed) - na vycházkách s biology se totiž moc nenaplní charakteristika činnosti žáka - "pohybuje se". S biologama se moc nepohybujete. V 11:03 jsme ušli necelých 200 metrů. Pravdou ale je, že jsem netušil, kolik zajímavostí je v přírodě na takovém krátkém kousku cesty. A tohle vám určitě potvrdí i vaši špunti. Když jsme se dostali k rybníku "Pilčáku", pustili jsme se po krátké sváče do dalšího zkoumání. Součástí bylo i pozorování zdatnosti Diviše v lezení na strom a hlavně ze stromu laughing.
Poté jsme popošli na hráz rybníka a zde se měly použít nože. Probíhalo to takhle. Milan a naši asistenti připravili krásné větvičky na výrobu píšťalek. Milan: " Tak, a teď vám ukážeme, jak si udělat píšťalky a vy si je dělejte také. Vyndejte si nožíky, a jako první věc seřízneme větvičku takhle šikmo." Po necelé vteřině nejmenovaný špunt: "Já sem se říznul..." Krtek: " Schovejte okamžitě ty nože, ošetřím zraněné a budete se jen koukat!" A to jsme chtěli vyřezávat z kůry lodičky. Při představě toho krvavého masakru jsem šel do mdlob. Já věděl, proč jsem koupil 10 metrů leukoplasti. Když byly nože bezpečně uložené a zranění bylo zalepené (asi 4 kapky krve), vydali jsme se na oběd. Druhá komedie nastala po větě: "Kluci, rozdělejte ohýnek." Z počátku to vypadalo, že půjdu shánět kilo cibule a ocet, a z buřtů budou utopence. Nakonec se oheň podařilo rozdělat a buřtíky byly skvělé. Nesmím také zapomenout pochválit školní jídelnu a hlavně paní vedoucí, která nám zajistila svačinové balíčky, i když do posledního okamžiku netušili, kdy vyrazíme. Po obědě jsme zažili OPRAVDU přeháňku. Trvala asi 3 minuty a spadlo 0,05 mm vody/metr2. Vyrazili jsme k "Červeňáku". Tady nás čekal asi nejlepší úlovek dne - volavky na druhém břehu. (to je ta kulatá fotka přes dalekohled). Podle reakcí všech zúčastněných se dnešní přírodovědná "vycházka" velmi vydařila. Milan je fakt profík.
Fotky ze středy najdete ZDE .   

ČTVRTEK 14.7.2016
Po středečním zážitku s nožíky jsme se shodli, že je třeba zvýšit manuální zručnost svěřených špuntů. Pustili jsme se do stavby kolotočů na solární pohon. Lékárnička byla v pohotovosti, všechno ostré jsme schovali a nasadili jsme mimořádně silný tým asistentů - dva na jednoho (né dvě děti, ale dva asistenti...). Když se nám celkem v pohodě povedlo sestavit kolotoče, otevřeli jsme úplně funglové stavebnice LEGO pneumatic.... (přišly před hodinou v rámci dalšího projektu jako dar od firmy LEGO). Sestavovali jsme vysokozdvižnou plošinu na pneumatický pohon. LEGO se jim zjevně líbí. Po obědě si celou skupinku převzal Michal a protáhl jim tělíčka v tělocvičně. Protože byl celý den bez problémů, půl hodiny před koncem dne jsme dali volnost v PC učebně, půlka programovala roboty a půlka trénovala PC paintball.
Fotografie najdete ZDE .       

PÁTEK 15.7.2016
Ráno šílené vstávání... Kdo si vymyslel bazén od 7:00 ???  Kdo měl tenhle blbej nápad???  No a co, že je jen pro nás... Tohle nejsou průpovídky špuntů, ale takhle jsem si nadával já, když jsem vstával v 5:45. A přestal jsem s tím až v těch 6:55, kdy byl sraz u bazénu. Pak skvělá voda jak kafíčko, prostě úžasné probrání. Bylo dobře, že to máme tak brzo ráno. Byl to můj prima nápad a bylo skvělé, že byl bazén jen pro nás. Po osmé jsme se přesunuli do školy. Nejprve jsme chtěli vyrobit něco také pro rodiče... Díky výkonnému zdroji vysokého napětí se nám to povedlo celkem slušně. Jak to, že si chcete udělat druhou várku slizu? To vám ta první nestačila? No tak dobře. Já jsem ale měkota. Tak jsme o pár minut zkrátili programování před obědem a sliz jsme zvládli. Tak si ho, rodiče, doma užijte. Po obědě jsme na chvilku ještě pokračovali s roboty z LEGA a ti, co nechtěli programovat a stavět potrénovali na turnaj v paintballu. Brzké odpoledne se celé partě věnovala Mirka v biologické laboratoři. Pozorovali jsme mikroskopem zajímavé věci. Byla to vlastně příprava na večerní výpravu za netopýry. Laborky.cz mají přístroj, který převede ultrazvukové signály netopýrů na slyšitelné zvuky. Před samotnou výpravou nás ale čekala ještě večeře. Minikrtek rozjel dole v Laborkách filiálku na hamburgery. A vypadá to, že se dost povedly, bylo jich celkem 36 a zbyl jeden. Teď, když je celá parta na výpravě k rybníku za netopýry, dávám si pár chvil klidu a doplňuji sem fotky. Co se bude dít po návratu z výpravy napíšu až zítra... 

Tak ještě k pátku (omlouvám se, že to sem píšu až teď, ale užíval jsem si dovolené a pak hektického návratu do pracovního koloběhu...)
Když se Zkoumálci vrátili z poslouchání netopýrů, musel být ještě večerní mejdan... Otvíraly se šampusy, špunty létaly jako kulky v Sarajevu a šampus tekl proudem... Takhle má vypadat závěrečný mejdan. Velice mne překvapilo, jak v pohodě se nám podařilo Zkoumálky zahnat v tělocvičně do spacáků. Sice jsme řešili lehké drama s jedním spacákem, který jeho vlastník asi ještě neviděl, protože tvrdil, že si ho nepoznává a že není jeho. Když si ostatní své spacáky poznali, dospěli jsme vylučovací metodou k jasnému závěru, že spacák je opravdu jeho (i ke spokojenosti majitele, který se právě seznámil se svým spacákem). Zkoumálci ještě smlouvali čas vstávání, no požadovaná devátá se mi zdála dost pozdě. Ještě s dospěláky hrajeme před tělocvičnou deskové hry a když je všude klid, jdeme také spát.
Fotky z pátku najdete ZDE   
      
SOBOTA 16.7.2016 
Je 6:48!!!!!! Jedinej, kdo ještě spí, jsou ostatní dospěláci. Je fakt 6:48, budu vraždit!!!!  Zkoumálci dělají šrumec už takhle brzo ráno. Pokouším se jim vysvětlit, že ještě ta požadovaná devátá není. Nic naplat, vstávám v 7:00 a v 7:30 s velmi hlasitým skupinovým řvaním "BUUUUDÍÍÍÍÍČEEEEEEEEEEEK" přivádíme k infarktu spící dospěláky. Teda fakt je to asi vyděsilo. Tak - ranní hygiena, snídaně, zabalit spacáky (někdo s tím má sice problém, ale za asistence dospěláků to nakonec jde) a pak ještě to důležité...úklid. A další překvapení, Zkoumálci uklízí bez odmlouvání a v pohodě. Prostory, kde jsme byli, jsou opravdu krásně uklizené.
Loučili jsme se s pocitem, že se to všem líbilo a byl to prima týden.... Tak AHOJ. 
Fotky ze soboty najdete ZDE  

INFO na celý týden:
Jídelní lístek -  neplatí pro středu, budeme péct něco na ohni a dostaneme nějaký balíček z jídelny -  (zde je jídelní lístek), pití je dostatek, sváči si berte na každý den dle uvážení. Občas máme nanuky, zmrzku ... 
Pláště, náhradní triko a kraťasy nebo tepláky, přezůvky... a dobrou náladu.


Joomla templates by a4joomla